V duchovnějších kruzích se dlouhé roky tradovalo, že osobní rozvoj se s penězi, a zejména jejich větším množstvím, příliš neslučuje. Teď už hojnost a peníze nejsou “zakázanými” tématy – nicméně většina lidí zabývajících se duchovnem je stále nemá.
Hojnost a bohatství jsou do značné míry, ne-li úplně, otázkou přístupu k nim.
Pokud je byť jen část vaší mysli přesvědčená o tom, že peníze nejsou duchovní, kazí charakter, nebo vám nejsou určeny, šlapete si tím po vlastním štěstí.
Dost často mě ale zaráží jiná věc, s hojností spojená. Možná sami víte, že dávání a štědrost přináší odměnu – pokud tedy nedáváte jen kvůli ní. Dát ale můžete jen něco, co sami máte – ať už se jedná o fyzické věci (hrušku, kterou nemáte, těžko věnujete někomu jinému), nebo o věci duchovní. Občas se ale někdo tohle pravidlo snaží obejít, a doufá že to bude fungovat…
Nebude.
Před časem jsem se v jedné facebookové skupině potkala s paní, která pravidelně ostatním rozesílala energii. Tu lásky, tu léčení, tu hojnosti… Jsem plně přesvědčená o tom, že to myslela dobře. Jenže přinejmenším toho posledního zcela zjevně nepožívala.
Výsledkem byla velice nepříjemná a vlezlá energie, ze které mi po lehkém “osahání” nebylo ani trochu dobře, a jen jsem rychle řešila, jak ze sebe očistit i tu trochu, která se mě stačila dotknout.
Paní jsem se pak na její hojnost zeptala přímo. Odpověděla mi, že i když je v životě poměrně šťastná za všech okolností, hojnost se jí rozhodně nedrží – spíš s penězi “vždycky nakonec nějak vyjde”.
Principy dávání platí úplně stejně v duchovní rovině, jako v té fyzické. Co sami nemáte, nemůžete dát. Chcete-li dávat víc, máte dvě možnosti. Dávat to, co máte (možná teď nedisponujete penězi a hmotnými statky, ale máte třeba spoustu času navíc) – nebo se zasadit o to, abyste měli na rozdávání.
Jeden z vesmírných zákonů říká, že není dobré dávat druhým to, čeho máte sami nedostatek – a bude vám to chybět. Pokud patříte k lidem, kteří by se rozdali, i když si to vlastně nemohou dovolit – zkuste tenhle přístup trochu přehodnotit. Pokud dáváte druhým to, co sami potřebujete, narušujete rovnováhu a škodíte – sami sobě. A pokud svým konáním škodíte, nikdy z toho nevzejde nic dobrého.
Dávání je skvělá věc. Užívejte si ho, pokud můžete. A pokud máte ještě nějaké pochybnosti o tom, že je dobré žít v hojnosti – přečtěte si následující příběh:
Za posledních 100 let zmizelo z povrchu zemského více než 50% deštných pralesů. Na problém již mnoho let upozorňují různé ekologické organizace – a jejich práce má nějaký přínos. Přinejmenším o tomhle problému všichni víme, i když většina z nás deštný prales nikdy neviděla.
Jenže i přesto se kácí a vypaluje dál – takovým tempem, že ekologové odhadují úplné zničení deštných pralesů do poloviny 21. století. Počítáte dobře – většina nás se téhle smutné události nejspíš dožije.
Naštěstí ale existují lidé, jako je třeba Johan Eliasch. Pokud hádáte, že jde o vrcholného představitele Greenpeace, netrefili jste se. Johan Eliasch je milionář. Představujete si chamtivce hrabivce, co k tomu určitě nepřišel poctivě, nebo tak něco? (Pokud ano, zapracujte na tom, jak vnímáte bohaté lidi – pokud jsou podle vás špatní, sami nikdy bohatí nebudete. Protože přece sami sobě nedovolíte, abyste se špatnými stali).
Ale zpátky k Johanovi. Johan je milionář – kterého skutečně zajímá ekologie a životní prostředí. A tak v roce 2005 koupil za účelem ochrany 400.000 akrů (tj. asi 1600 čtverečních kilometrů) deštného pralesa. Ač se o ochranu pralesů zasazuje i na poli politických jednání, kde je výsledek vždy nejistý – jedno už víme. Na jeho část pralesa pilou či jinak nikdy nikdo nesáhne.
Když jste bohatí, můžete pomáhat opravdu hodně
Díky za tento článek, za tvoje slova… připomnělo mi to bouřlivé reakce u jednoho citátu, který jsem nedávno publikovala, že štěstí přichází k těm, kteří jsou šťastní… někteří se zlobili, že štěstí má přicházet ke všem a nechápali, že ono chodí, ale že nemůžeme vidět to, co sami v sobě nemáme (sami od sebe – aniž bychom čekali na nějaký “příchod” zvenčí, to nefunguje)…